Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·01:34 Şubat 14, 2021

Günümüzün en popüler mesleklerinden biri de şüphesiz güvenlik görevlisi mesleğidir. Hem rahat hem de maaşı yüksek olan güvenlik görevlisi mesleğini yapmak isteyen kişiler sıklıkla güvenlik görevlisi nasıl olunur sorusunu sormaktadır. Öncelikle özel güvenlik görevini yapmak isteyen kişiler yaşadıkları il ve ilçede faaliyet gösteren güvenlik kuruluşlarına kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Bu makalemizde sizler için internette en sık araştırılan konulardan olan güvenlik görevlisi nasıl olunur, güvenlik görevlisi eğitimi 2021 ve güvenlik görevlisi olmak için istenen belgeler gibi konuları detaylı bir şekilde ele aldık

Güvenlik Görevlisi Eğitimi

Güvenlik görevlisi eğitimi 2021 alabilmek için öncelikle yaşadığınız il ve ilçede bulunan ve güvenlik görevlisi sertifikası vermeye yetkisi olan güvelik şirketleri tarafından verilen eğitimlere katılım sağlamanız gerekmektedir. Güvenlik şirketi tarafında yapılan derslerin tümüne katılmanız ve eğitimlerden başarılı bir şekilde geçmeniz gerekmektedir. Eğitiminizi tamamladıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ÖGG isimli sınava girmeniz ve sınava girmeden önce 90 TL değerinde ki sınav harcını yatırmanız gerekmektedir. Geçerli puanı aldığınız taktirde özel güvenlik mesleğini yapmaya hak kazanacaksınız.

Özel güvenlik sınavları yıl içerisinde yaklaşık 6 kez yapılmaktadır. Özel güvenlik olarak çalışmaya başlamak için almanız gereken minimum puan 60 olarak belirlenmiştir. Özel güvenlik meslekleri, silahlı veya silahsız olarak iki gruba ayrılmaktadır. Her iki grubun aldığı eğitimler çeşitli farklılıklar gösterebilir. Silahlı güvenlik görevlisi eğitimi toplam 120 saattir. Toplam 18 güne yayılan bu eğitimde 15 gün standart derslere, 3 gün ise silahlı derslere girilir. Silahsız güvenlik görevlilerinin alacağı toplam ders saati ise 100 saattir. 15 gün süren derslere devamsızlık yapılmadan katılmak gerekmektedir.

Güvenlik Görevlisi Olmak İçin İstenen Belgeler

Güvenlik görevlisi olmak için eğitim alacağınız yere birtakım belgeleri ibraz etme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Bu belgeler şu şekilde sıralanabilir:

  • 2 adet önlü arkalı kimlik fotokopisi
  • Diploma veya diploma fotokopisi
  • 5 adet biyometrik fotoğraf
  • ikametgah

Yorum yaz